mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi






Katalog WWW


Mazury i żeglarstwo


    Mazury to prawdziwy raj dla amatorów żeglarstwa, kajakarstwa i róznego rodzaju sportów wodnych. Ocenia się, że w regionie znajduje się ponad 2000 jezior o powierzchni ponad 1 ha, wiele rzek i kilkanaście kanałów zbudowanych przez człowieka. Największe jeziora to Śniardwy (109,7 km2), Mamry (102,4 km2), Jeziorak (34,5 km2), Niegocin (26 km2), Roś (18,9 km2), Druzno (12,9 km2). Ważnym elementem sieci wodnej Mazur są kanały, których sieć liczy sobie kilkaset kilometrów. Ich istnienie sprawia, że region ten jest bardzo atrakcyjny z punktu widzenia żeglarstwa, jak również turystyki kajakowej. Kanały łączą nie tylko poszczególne jeziora, ale również - poprzez swoją bardzo długą sieć - Pojezierze Mazurskie z Wisłą.



Żaglówki na Jeziorze Nidzkim, fot. Paweł Wagner



    Do najbardziej znanych kanałów należy Kanał Augustowski łączący Biebrzę z Niemnem o długości 102 km (w tym ok. 80 km w granicach Polski), liczący 18 śluz i stanowiący bardzo atrakcyjną trasę turystyczną, jak również Kanał Elbląski - jedna z dwóch tego typu budowli na świecie (obok Kanału Morrisa w Pensylwanii, USA). Historia tego kanału sięga roku 1825, kiedy to niemiecki inżynier Georg Jakob Steenke zaprojektował system kanałów, pochylni i śluz, który miał za zadanie pokonać różnicę poziomu wód wynoszącą na odcinku 9,6 km około 104 metry. Projekt zyskał poparcie króla Prus Fryderyka Wilhelma III (panował w latach 1797-1840), choć należy podkreślić, że władcę przekonały nie tyle argumenty gospodarczego wykorzystania kanału, lecz stwierdzenie G. J. Steenke, że nigdzie na świecie nie ma takiej budowli. Swoistym ewenementem jest pięć pochylni, których zadaniem jest pokonanie olbrzymiej różnicy poziomów.W kilku miejscach statek przeciągany jest za pomocą lin pochylniami, które łączą poszczególne akweny. Jedną z wielu atrakcji Kanału o długości 64 km łączącego jezioro Drwęckie z jeziorem Druzno i Zalewem Wiślanym jest z pewnością widok statku pędzącego za pomocą specjalnej pochylni po trawie. Wraz z rzekami i jeziorami cały szlak wodny liczy sobie około 130 km. Ważnym i interesującym elementem tej unikalnej drogi wodnej jest Jezioro Druzno stanowiące najwiekszą lęgową bazę ptactwa wodnego w Polsce i raj dla ornitologów, którzy przyjeżdżają tutaj niemal z całej Europy.

    Mazury to raj dla żeglarzy i kajakarzy. Jeśli chodzi o spływy kajakowe to najbardziej godnym polecenia jest spływ Kanałem Augustowskim, Kanałem Elbląskim i rzeką Krutynią. Ten ostatni szlak wodny jest szczególnie godny polecenia - liczy 107 km i stanowi najpopularniejszą trasę kajakową na Mazurach. Szlak bierze swój początek w Sorkwitach nad Jeziorem Lampackim i prowadzi w kierunku południowo-wschodnim przez kilkanaście jezior, aby dojść w końcu do jeziora Bełdany gdzie ma swój koniec. Na pokonanie całej trasy trzeba przeznaczyć około 10 dni, podczas których możemy zachwycać się pięknem czystej, nieskażonej cywilizacją przyrody. Szlak Krutyni jest dobrze zagospodarowany. Znajdują się tam dobrze przygotowane miejsca na postoje, campingi, pensjonaty, a w pobliskich miejscowościach turystycznych liczne ośrodki wypoczynkowe, hotele, restauracje, puby i sklepy. Istnieje możliwość wypożyczenia różnorodnego sprzętu, jak również zamówienia organizacji całego spływu przez profesjonalną firmę. Liczne na Mazurach szlaki kajakowe prowadzą również innymi rzekami, jeziorami oraz bardzo często pokrywają się ze szlakami żeglarskimi. Należy w tym miejscu przypomnieć, że Mazury to prawdziwy raj dla żeglarzy, a dzieki połączeniu jezior licznymi kanałami można dopłynąć niemal wszędzie.



Śluza Guzianka, fot. Paweł Wagner



    Za stolicę żeglarską Mazur uważane jest Giżycko i wydaje się, że tytuł ten, zarówno ze względu na położenie miasta, jak również liczne rozgrywane tu zawody, jest w pełni zasłużony; pobliskie jeziora - Niegocin i Kisajno są miejscem rozgrywania najważniejszych zawodów żeglarskich rangi misztrzowskiej w kraju: Pucharu Prezesa Rady Ministrów, Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostw Polski Katamaranów, czy też Międzynarodowych Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w Windsurgfingu; zimą natomiast pobliskie jeziora sa areną dla amatorów wyścigów bojerów (czyli "żaglówek" mknących po lodzie na płozach z niesamowitą prędkością sięgająca 100 km/h). Drugim bardzo ważnym portem Mazur są Mikołajki, które od lat rywalizują z Gizyckiem o tytuł żeglarskiej stolicy.








System sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich



System sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich zostanie uruchomiony w połowie lipca 2011 roku, fot.  www.warszawa.rzgw.gov.pl

W połowie lipca 2011 roku zostanie uruchomiony system sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich. System nie jest przedsięwzięciem komercyjnym. Został zrealizowany przez państwową jednostkę budżetową tj. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie ( www.warszawa.rzgw.gov.pl i sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

System sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi składa się z sieci 17 masztów zlokalizowanych w różnych miejscach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jego zadaniem jest powiadamianie żeglarzy o możliwości wystąpienia zagrożenia pogodowego. W przypadku prognozowanego załamania pogody, sieć masztów będzie wysyłała pulsujące światło widoczne w każdych warunkach, z każdego niemal punktu drogi wodnej na jeziorach mazurskich. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r., w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z dnia 15 grudnia 2003 r.), o możliwości nadejścia niebezpieczeństwa pogodowego żeglarze będą informowani rytmicznie pulsującym, żółtym światłem. Sygnał 40 błysków na minutę będzie oznaczał komunikat "UWAGA" SPODZIEWANE BURZE I WIATR, bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteo. Bezpośrednie niebezpieczeństwo - komunikat "ALARM" WYSTĘPOWANIE BURZY ORAZ SILNEGO WIATRU - będzie sygnalizowane 90 błyskami na minutę.



System sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi na Wielkich Jeziorach Mazurskich - maszt w Niedźwiedzim Rogu, jezioro Śniardwy,
fot.  Dariusz Bogacz, www.warszawa.rzgw.gov.pl

Sygnały świetlne uruchamiane są automatycznie przez wysłany mailem komunikat do serwera lub po odebraniu przez osobę uprawnioną w RZGW w Warszawie SMS z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych. Wiadomość zawiera informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie, tj.: typ zjawiska, stopień zagrożenia oraz ważność ostrzeżenia. Oprogramowanie sterujące zinterpretuje treść wiadomości, a następnie wyśle informację zwrotną o przyjęciu komunikatu. Jednocześnie informacja zostanie rozesłana do wież, które zostaną załączone automatycznie. Wyłączenie świateł nastąpi automatycznie po wygaśnięciu ważności komunikatu lub po jego odwołaniu. Pełny dostęp do wszystkich elementów systemu będzie miał jedynie uprawniony operator w RZGW w Warszawie natomiast serwis techniczny systemu prowadzi firma MY-SOFT Sp. z o.o.

Budowa pochłonęła prawie 5,2 miliona złotych i została w ponad 99 % sfinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Współrzędne geograficzne położenia masztów, zdjęcia oraz mapa lokalizacji dostępne są na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie w zakładce "Szlaki żeglowne": www.warszawa.rzgw.gov.pl lub bezpośrednio pod linkiem: www.warszawa.rzgw.gov.pl/gorne_menu-szlaki_zeglowne-system_sygnalizacji_ostrzegawczej.html









informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |