GIŻYCKO to miasto w województwie warmińsko-mazurskim lężace pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, prawa miejskie - 1573 i 1612; gotycki zamek krzyżacki (XIV - XVII w.), niemiecka twierdza Boyen (XIX w.), której nazwa pochodzi od nazwiska pruskiego ministra wojny - gen von Boyen'a, fort Feste Boyen odegrał znaczącą rolę w powstrzymaniu rosyjskiej ofensywy w 1914 r.; do zabytków zaliczyć należy również most obrotowy na Kanale Łuczańskim (1856 - 1860), który to kanał, łączący jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno, przekopano w latach 1765 - 1772; w Giżycku urodził się wybitny polski historyk, piewca polskości na Mazurach, wieloletni dyrektor Zakładu Naukowego im. Ossolińskich we Lwowie - Wojciech Kętrzyński (1838 - 1918); dawna nazwa miasta - Lec (niem. Letzen) została po wojnie zmieniona na Łuczany, a następnie (1946 r.) na Giżycko, w celu uczczenia pamięci obrońcy polskości na Mazurach - Gustawa Gizewiusza (1810 - 1848); Giżycko nazywane jest żeglarską stolicą Polski i wydaje się, że nazwa ta, zarówno ze względu na położenie miasta, jak również liczne rozgrywane tu zawody, jest w pełni zasłużona (trzeba jednak pamiętać, że stolicą polskiego żeglarstwa coraz częściej są nazywane Mikołajki); pobliskie jeziora - Niegocin i Kisajno są miejscem rozgrywania najważniejszych zawodów żeglarskich rangi misztrzowskiej w Polsce: Pucharu Prezesa Rady Ministrów, Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych, Mistrzostw Polski Katamaranów, czy też Międzynarodowych Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w Windsurgfingu; zimą natomiast pobliskie jeziora są areną dla amatorów wyścigów bojerów (czyli "żaglówek" mknących po lodzie z niesamowitą prędkością sięgająca 100 km/h na czymś w rodzaju łyżew) i wędkarzy lubiących łowić pod lodem; w mieście i okolicy bardzo liczne przystanie, ośrodki żeglarskie, hotele, campingi i pensjonaty; z Giżycka możemy udać się w podróż statkiem Żeglugi Mazurskiej po Wielkich Jeziorach Mazurskich; miasto stanowi doskonałą bazę wypadową do pieszych wędrówek; prowadzą stąd również liczne szlaki rowerowe (szczególnie godny polecenia jest szlak niebieski o długości 67 km - łączący miejscowości: Gizycko, Świdry, Pieczarki, Harsz, Sztynort, Kamionka Wielka, Radzieje, Mażany, Gierłoż, Parcz, doba, Kamionki, Guty, Piękna Góra, po czym z powrotem jesteśmy w Giżycku); niedaleko stąd do Kętrzyna (około 30 km) - do którego możemy dojechać także pociągiem - i Mikołajek (około 40 km), a także do Orzysza (około 30 km).
Herb Giżycka
Giżycko, jak przystało na miasto, ma swój herb. Na pięknej, granatowej tarczy herbowej widnieja trzy wspaniałe ryby - leszcze, przy czym środkowa ryba jest największa. Istnieje legenda, że książę pruski Fryderyk Wilhelm I, zwany Wielkim Elektorem, podczas swego pobytu w Giżycku zjadł w miejscowej karczmie na obiad trzy smażone leszcze, które mu tak bardzo smakowały, że zdecydował sie nadać miastu herb przedstawiający - niczym na talerzu - trzy leszcze na tarczy. Legendzie tej brak jednak podstaw historycznych. Wielki Elektor panował w Prusach w latach 1640-1688, w tym do około 1660 jako lennik Polski. Herb i pieczęć miejską Giżycko otrzymało przywilejem z 26 maja 1612, a zatem jeszcze przed urodzeniem Wielkiego Elektora.
Jezioro Niegocin - jezioro morenowe w Krainie Wielkich Jezior w województwie warmińsko-mazurskim; powierzchnia 2604 ha, głębokość do 39,7 m. Niegocin jest trzecim pod względem rozmiarów akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta i ma długość ok. 35 km. Na północnym brzegu jeziora leży Giżycko, a na zachodnim Wilkasy. Przez Niegocin biegnie szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy i do Pisza. Dwie największe zatoki traktowane są jako osobne jeziora. Chodzi tu o Jezioro Boczne na południowo-zachodnim brzegu (na szlaku do Mikołajek) i Jezioro Niałk na południowo-wschodnim końcu. We wschodniej części jeziora znajduje się wyspa Grajewska Kępa. Aktualnie jezioro posiada III klasę czystości wód. W porównaniu z latami poprzednimi obserwuje się nieznaczną poprawę jakości wody. Rozległa tafla wody umożliwia urządzanie regat latem, natomiast zimą zamarznięta tafla Niegocina jest doskonałym terenem dla miłośników bojerów. Przez jezioro prowadzi także szlak rejsów statków wycieczkowych. Nad jeziorem jest plaża, kąpielisko, a także port Żeglugi Mazurskiej. W jezioro wcina się długie betonowe molo, a na zachodzie rozciąga się park. Niegocin jest połączony z jeziorem Kisajno Kanałem Giżyckim (Łuczańskim) o długości 2130 m i głębokości 1,9 m (opracowano na podst. Wikipedia.org.)
Dużą atrakcją Giżycka jest jedyny (działający) w Polsce i jeden z nielicznych w Europie most obrotowy. Zbudowany został w 1898 na bardzo ważnej drodze wodnej - Kanale Łuczańskim (łączy on Jezioro Niegocin z Jeziorem Kisajno (długość 2130 m, głębokość - 1,9 m) - jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen; jest skonstruowany w ten sposób, że przęsło mostu obraca się w bok, a nie do góry jak to ma miejsce w mostach zwodzonych.
| |
|