mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe ( 1 )
    pensjonaty ( 5 )
    kwatery prywatne ( 5 )
    agroturystyka ( 9 )
    domki ( 4 )
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 1 )
    pola namiotowe ( 3 )
    sale konferencyjne
 
   Pieczarki Mazurskie
 
   Informacja Turyst. Mrągowo
   Mrągowo - Urząd Miejski
   Mrągowianin Karol Jabłoński
   Niektórzy znani mrągowianie
   Baza Mrągowo - najsilniejszy
    klub żeglarski w Polsce

   Góra Czterech Wiatrów
   Nadleśnictwo Mrągowo
   Rozkład jazdy PKS Mrągowo
   Forum Prawników
    Piknik Country 2004
    Festiwal Muzyki Kresowej
    Mrągowo - zdjęcia
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Mrągowo


    MRĄGOWO  to miasto w województwie warmińsko-mazurskim na Pojezierzu Mrągowskim nad jeziorem Czos, pełne prawa miejskie - 1444 ( dużo wcześniej - w latach 1404-1407 miejscowość otrzymała lokację miasta na prawie chełmińskim); obecna nazwa miasta została nadana w 1947 r. dla uczczenia pamięci Krzysztofa Mrongowiusza - pastora, badacza Warmii i Mazur, autora słownika polskiego i gramatyki polskiej (poprzednia, mazurska nazwa miasta - Ządzbork); ratusz miejski z XIX w. - obecnie mieści się w nim Muzeum Regionalne Ziemi Mrągowskiej; w samym mieście liczne nowoczesne hotele i pensjonaty, w pobliżu liczne ośrodki wypoczynkowe położone nad czystymi, malowniczymi jeziorami; miasto znane z odbywającego się co rok Pikniku Country - niepowtarzalnego festiwalu muzycznego na który przyjeżdżają artyści country z całego świata; Mrągowo, interesujące samo w sobie, stanowi doskonałą bazę turystyczną do podróży po bardzo ciekawych okolicach; niedaleko stąd do Mikołajek (około 30 km), Świętej Lipki - około 20 km (kościół i klasztor Jezuitów w Świętej Lipce uważany jest za arcydzieło baroku na skalę światową), Reszla - około 25 km (nad miastem króluje duży zamek biskupów warmińskich z XIV - XVI w. i wiele innych godnych uwagi zabytków), czy Kętrzyna - około 30 km (jedno z największych mazurskich miast, w samym mieście godnymi uwagi zabytkami są - częściowo odbudowany zamek krzyżacki i gotycki kościół z przełomu XIV i XV w., a niedaleko Kętrzyna - w Gierłożu - znajduje się dawna kwatera Hitlera - "Wolfschanze" - Wilczy Szaniec); na południowym krańcu powiatu mrągowskiego znajduje się Krutyń - wieś obok której przepływa rzeka Krutynia (ok. 100 km długości), która wraz 17 jeziorami tworzy jeden z najpiękniejszych w całej Europie szlaków kajakowych, mający swój początek na Jeziorze Warpuńskim na Pojezierzu Mrągowskim; szlak prowadzi on wśród morenowych pagórków do Jeziora Krutyńskiego, z którego wypływa właściwa Krutynią, która przecinając Puszczę Piska wpada w końcu do jeziora Bełdany.


Herb Mrągowa

Mrągowo, jak każde miasto, posiada herb. Trzeba jednak przyznać, że jest to herb ciekawy - niedźwiedzia łapa. Z powstaniem herbu wiąże się bardzo ciekawa  legenda.


Nazwa miasta

Nazwa Mrągowo została nadana miastu w 1947 roku na pamiątkę Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza - urodzonego w Olsztynku pastora i orędownika polskości Mazur.


Jest on uznawany za tego, który zapoczątkował walkę przeciw germanizacji na terenie Warmii i Mazur. Dbał o krzewienie kultury polskiej i języka polskiego, był autorem słowników i podręczników do nauczania języka polskiego. Wspólnie z Gustawem Gizewiuszem opracował memoriał sprzeciwiający się germanizacji ludności polskiej na Mazurach.

Czytaj więcej:  Znani ludzie i Mazury - Krzysztof Celestyn Mrongowiusz


Miasto festiwali

Mrągowo, obok znakomitej bazy hotelarsko-gastronomicznej, znane jest w Polsce z licznych festiwali, które się tutaj odbywają.

Najbardziej znanym mrągowskim festiwalem jest oczywiście Piknik Country. Już od ponad 20 lat w Mrągowie rozbrzmiewa muzyka country. Na to muzyczne święto przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów z całej Europy, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. Westernowe stroje, motocykle, samochody terenowe i osobowe oraz pojazdy konne zmieniają wówczas na kilka dni koloryt tego pięknego, mazurskiego miasta.

Festiwal Kultury Kresowej jest drugim co do wielkości festiwalem organizowanym w Mrągowie. Jest organizowany od 1995 roku i stanowi prezentację artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach Rzeczyposplitej. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.

Od 1999 roku organizowana jest w mrągowskim amfiteatrze Mazurska Noc Kabaretowa Kabareton Gwiazd gości cieszące się uznaniem polskie kabarety oraz najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej.


Mrągowo - noclegi

O randze turystycznej Mrągowa świadczy z jednej strony znakomite położenie, a z drugiej ilość atrakcji (Piknik Country Mrągowo, Festwal Kultury Kresowej oraz wiele mniejszych imprez) oraz doskonała - jedna z najlepszych w Polsce - baza noclegowa. W niewielkim mieście i jego najbliższej okolicy znajdują się dziesiątki hoteli i pensjonatów oraz setki gospodarstw agroturystycznych i kwater prywatnych, których właściciele czekają na turystów. Noclegi w Mrągowie to również znakomita propozycja dla tych, którzy chcą zatrzymać się tutaj na jedną noc udając się następnego ranka w dalszą podróż - miasto leży bowiem na szlaku...



informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |