mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi






Katalog WWW


Kleszcze - małe, ale bardzo niebezpieczne...



Wyjeżdżając na wakacje musimy szczególnie uważać na... kleszcze. Dotyczy to szczególnie osób, które wybierają się na wypoczynek w zalesione okolice, których na Mazurach nie brakuje. Kleszcze same w sobie nie są niebezpieczne. Niebezpieczeństwo polega na tym, że te miniaturowe pajęczaki przenoszą bardzo groźne dla człowieka pierwotniaki, bakterie lub wirusy powodujące zachorowania na: kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę i wiele innych chorób.

Od 1993 r. liczba zachorowań na pokleszczowe zapalenie mózgu w Europie Środkowej - także w Polsce - wyraźnie wzrasta. Ma to związek z coraz większą ilością ciepłych zim, które sprzyjają rozwojowi populacji kleszczy. W Polsce rekorodowy pod względem zachorowań był rok 2003, kiedy zanotowano około 350 przypadków tej groźnej choroby (liczba niezdiagnozowanych przypadków jest z pewnością dużo wyższa). Szczególnie wysokie ryzyko zachorowania występuje w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, ale również w dolnośląskim, opolskim i mazowieckim, czyli wszędzie tam, gdzie występuje dużo lasów liściastych i mieszanych. Szacuje się, że około 10 - 15% kleszczy może być nosicielami wirusów odpowiedzialnych za kleszczowe zapalenie mózgu. Choroba jest bardzo niebezpieczna i podstępna, gdyż jej pierwsze objawy przypominają przeziębienie lub grypę.

Największym zagrożeniem, jakie powodują kleszcze, jest przenoszenie przez niektóre z nich groźnej choroby zakaźnej - boreliozy - wywoływanej przez bakterie należące do krętków borrelia (kilka rodzajów). Jak podaje Wikipedia większość nowych przypadków boreliozy jest odnotowywana pomiędzy 1 maja a 30 listopada, a 80% zakażeń występuje w czerwcu i lipcu, czyli w w okresie żerowania mikroskopijnych, trudnych do zauważenia nimf kleszczy. W Polsce najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się na Podlasiu, a także w województwie warmińsko-mazurskim.

Ludzi atakują wszystkie postacie rozwojowe mikroskopijnych pajęczaków (dorosłe kleszcze mają od 2,5 do 4 mm długości). Najbardziej agresywne są jednak mniejsze postacie stadialne kleszczy - nimfy i larwy. Aktywizują się one przy temperaturze 7-10 stopni Celsjusza. W Polsce taka średnia temperatura dobowa pojawia się zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja. Wyższe średnie temperatury miesięczne, jak również ciepłe zimy sprzyjają rozwojowi populacji kleszczy. Z roku na rok jest ich zatem coraz więcej. Pamiętać należy, że największą aktywność kleszcze przejawiają pod koniec kwietnia, w maju, czerwcu, wrześniu i październiku. Szczególną ostrożność należy zachować wchodząc do lasu na przełomie kwietnia i maja oraz września i października.

Czy możemy się jakoś bronić? Ponieważ najczęściej spotykamy kleszcze w lasach, aby uchronić się przed ukąszeniem należy maksymalnie osłaniać głowę, zakładać odzież ciasno osłaniającą jak największą powierzchnię ciała oraz starać się unikać krzaków i wysokich traw oraz - o ile to możliwe - przemieszczać się po utartych szlakach i leśnych traktach. Po powrocie z obszarów zagrożonych ukąszeniem należy dokładnie obejrzeć okolice szyi, ramion oraz wszelkie odsłonięte podczas spaceru miejsca na ciele. Po wykonaniu tych czynności zaleca się dokładny prysznic.

Temat kleszczy i roznoszonej przez nich boreliozy powraca zazwyczaj w sezonie letnim i traktowany jest jako swoistego rodzaju straszak. Przez wiele osób problem traktowany jest podobnie jak choroba wściekłych krów, czy HIV, choć w rzeczywistości potencjalne ryzyko zarażenia się jest w tym przypadku dużo wyższe. Na boreliozę chorują w Polsce dzisiątki tysięcy ludzi. Objawy choroby są tak różnorodne i tak niejednoznaczne, że trudno od razu stwierdzić, czy chory jest zainfekowany, czy nie. Mając na uwadze powyższe w zasadzie trudno powiedzieć ile osób jest dotkniętych chorobą. O skali zachorowań świadczy liczba wpisów na forum internetowym poświęconym boreliozie, których ilość dochodzi nawet do kilkudziesięciu na dobę.

Przykładowy wpis na forum poświęconym boreliozie:
"Witam. W lipcu 2006 miałem kleszcza (małego, krótki okres). Po wyciągnieciu od razu pojawiło się lekkie, małe zaczerwienie, które po kilku dniach zeszło. Nie wiedziałem wtedy, jakie problemy można mieć po ukąszeniu kleszcze i nie byłem u lekarza. Zaczerwienienie zeszło po kilku dniach i nie miałem potem objawów boreliozy. W międzyczasie zdarzały mi się tylko czasami lekkie bóle w stawach i zmęczenie ostatnio zmęczenie, brak koncentracji i kac nawet po kilku piwkach nasiliły się. Tydzień temu 19 maja 2007 miałem kolejnego kleszcza (małego, krótki okres. Objawy podobne, lekkie zaczerwienie od razu, które już prawie zeszło (4dni). Poleciałem do lekarza i ten przepisał mi 2x100mg doxy przez 10 dni. Od razu tego samego dnia wieczorem po zażyciu antybiotyku zaczęły się dość mocne bóle stawów/mięśni nóg (promieniujące), bolą mnie również stawy dłoni i czuję w dłoniach mrowienie jak dłużej siedzę np przy kompie. Pozatym mam problemy z koncentracją i czuję się ogólnie rozbity. Poradzcie czy to może być borelioza. Od wczoraj biorę citrosept 3x30 kropel i po weekendzie chce zrobić PCR w Poznaniu. Pójdę do mojego rodzinnego ale wydaje mi się, że potraktuje mnie jak większość lekarzy. Znacie może jakiegoś dobrego lekarza w Poznaniu? Z góry dzięki i pozdrawiam."

Warto dodać, iż od niedawna działa Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, które zrzesza ludzi potrzebujących pomocy i uczula społeczeństwo na wagę problemu.

Najważniejszym objawem w przypadku diagnozowania boreliozy jest wystąpienie rumienia (czerwonej plamki na skórze, która z czasem znacznie powiększa swoją powierchnię - tzw. rumień wędrujący) - wtedy na 90% możemy być pewni, iż kleszcz zaraził nas boreliozą. W wielu przypadkach jednak rumień nie występuje, a do zakażenia i tak dochodzi, poza tym wielu chorych nie zauważa rumienia (jest niewielkich rozmiarów lub jest umiejscowiony na mało widocznych częściach ciała) lub go lekceważy. Objawy występują z różnym nasileniem. Pierwszy etap choroby przypomina grypę. Występuje gorączka, poty, dreszcze, chorego zalewają fale gorąca, jest zmęczony, ociężały fizycznie, słaby, cierpi na bezsenność. Podobne objawy diagnozuje się jednak w wielu innych jednostkach chorobowych, dlatego też łatwo o pomyłkę w stawianiu oficjalnej diagnozy.



Polecamy następujące strony www

Streż się kleszcza - artykuł Kamila Łukowskiego na O2.pl

Kleszcze atakują wiosną - artykuł Piotra Kościelniaka w Rzeczpospolitej

Kleszcze - informacje

Borelioza - informacje

Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę

Forum - borelioza i inne choroby odkleszczowe









informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |