mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    rejon Olsztyn
    rejon Elbląg
    rejon Malbork 
   Fotogaleria Mazur
    rejon Augustów
    rejon Bartoszyce
    rejon Biskupiec
    rejon Działdowo
    rejon Ełk
    rejon Giżycko
    rejon Gołdap
    rejon Iława
    rejon Kętrzyn
    rejon Lidzbark Warmiński
    rejon Mikołajki
    rejon Morąg
    rejon Mrągowo
    rejon Nidzica
    rejon Olecko
    rejon Ostróda
    rejon Pisz
    rejon Suwałki
    rejon Szczytno
    rejon Węgorzewo

    rejon Biebrza

  
   Weterynarz Gdańsk Pogodne
   Ksero Elbląg
   Remonty Warszawa
   Szorowarki Warszawa
   Logopeda Gaduła - Elbląg
   Masaż, gabinet masażu - Elbląg
   Bass - konserwacja boisk
   PPH Kamil - dekoracje
   Urządzenia czyszczące
   Tanie szorowarki
   Serwis RTV Elbląg
   Szorowarki Trójmiasto
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
   Hotele w Polsce - info

   noclegi Władysławowo

   Noclegi-Online
   Mazury

   Partnerzy

   IT Mrągowo
   Kurek Mazurski
   Warmia - Kanał Kopernika

 
 
 
 
 
   Portrety na zamówienie
   Artnes - obrazy na zamówienie
    Kanał Elbląski
    Mazury - fotogaleria
    Mazurska fauna
    Mazury w obiektywie
    Suwalszczyzna
    Olsztyn
    Przewojenny Elbląg
    Stoczek Klasztorny
    Kanał Elbląski - unikat w skali
     światowej

    Frombork - koncerty organowe
    Rejs przez całe Mazury
    więcej atrakcji... 

  
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu

  
  
  
    Murzasichle - tanie noclegi






Katalog WWW


Warmia / W katastrofie pod Smoleńskiem zginął Maciej Płażyński




Maciej Płażyński w 2009 roku w Sejmie, fot. © emazury.com

W katastrofie pod Smoleńskiem zginął prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Maciej Płażyński. Urodził się 10 lutego 1958 roku w Młynarach na pograniczu Warmii i Wysoczyzny Elbląskiej. Sprawował m.in. funkcje wojewody gdańskiego (1990-1996), marszałeka Sejmu (1997-2001). Był jednym z założycieli Platformy Obywatelskiej (od 18 października 2001 do 9 kwietnia 2003 był przewodniczącym tej formacji politycznej) oraz posłem na Sejm III, IV i VI kadencji, jak również senatorem i wicemarszałekiem Senatu VI kadencji.

Maciej Płażyński był emocjonalnie związany nie tylko z Gdańskiem (mieszkał w dzielnicy Oliwa), Młynarami, gdzie się urodził i uczęszczał do szkoły podstawowej, ale również z Pasłękiem, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące oraz Braniewiem, gdzie mieszka brat Macieja Płażyńskiego, a na cmentarzu przy ul. Elbląskiej pochowany jest jego ojciec.

Trumna z ciałem śp. Macieja Płażyńskiego wystawiona jest w Domu Polonii w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 64. Ostatnie pożegnanie prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" jest możliwe:
- w piątek w godz. 9:00 - 21:00,
- w sobotę w godz. 9:00 - 11:00,
- w niedzielę w godz. 9:00 - 12:00.

19 kwietnia, w poniedziałek rano, trumna z ciałem zostanie przewieziona do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, gdzie od wczesnych godzin rannych aż do pogrzebu będzie można pomodlić się i pożegnać zmarłego. Uroczysty pogrzeb odbędzie się w środę, 21 kwietnia, o godz. 13:00. Po Mszy Św. trumna z ciałem Ś.P. Macieja Płażyńskiego zostanie złożona w sarkofagu w Bazylice Mariackiej. Udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.


Biografia

Maciej Płażyński ukończył Liceum Ogólnokształcące w Pasłęku, następnie przez rok pracował fizycznie na Śląsku (między innymi przy budowie Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej).

Po rozpoczęciu w 1977 roku studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego związał się z Ruchem Młodej Polski. We wrześniu 1980 r. współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów - pierwszej w Polsce niezależnej organizacji studenckiej, przewodniczący NZS Uniwersytetu Gdańskiego. Jesienią 1981 roku kierował strajkiem okupacyjnym na Uniwersytecie Gdańskim, następnie był aktywnym działaczem opozycji solidarnościowej. W 1983 r. współtworzył i został pierwszym prezesem Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Gdańsk", którą kierował do 1990 r. Firma ta stanowiła bastion gdańskiej opozycji, wspierała polityczną aktywność podziemnej Solidarności na Pomorzu i w innych regionach Polski. W roku 1987 wybrany prezesem konserwatywnego "Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego", skupiającego środowiska gdańskich konserwatystów i liberałów. W 1989 roku współzałożyciel stowarzyszenia gospodarczego "Kongres Liberałów".

W 1990 roku został członkiem konserwatywnego ugrupowania "Koalicja Republikańska", przekształconego później w Partię Konserwatywną.

Od sierpnia 1990 r. do lipca 1996 r. był pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim (nominację otrzymał od Tadeusza Mazowieckiego). Odwołanie z funkcji wojewody gdańskiego (przez premiera Włodzimierza Cimoszewicza) w lipcu 1996 roku spowodowało szereg protestów przedstawicieli samorządów lokalnych, stoczniowców i innych grup zawodowych oraz mieszkańców Pomorza, których kulminacją był kilkutysięczny wiec pod gdańskim Dworem Artusa.

W wyborach parlamentarnych we wrześniu 1997 roku kandydując z listy Akcji Wyborczej Solidarność jako przedstawiciel Gdańskich Komitetów Obywatelskich uzyskał najlepszy wynik wyborczy w Polsce (125 tys. głosów). Wybrany przez Sejm bez głosu sprzeciwu Marszałkiem Sejmu III kadencji. Powierzone stanowisko sprawował do końca kadencji.

19 stycznia 2001 roku wraz z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem powołał Platformę Obywatelską. W wyborach parlamentarnych 2001 Maciej Płażynski startując z listy Platformy Obywatelskiej uzyskał najlepszy indywidualny wynik w okręgu gdańskim, wygrywając miedzy innymi z Lechem Kaczyńskim. Maciej Płażyński został Przewodniczącym partii Platforma Obywatelska i Klubu Parlamentarnego PO. W 2002 roku był inicjatorem porozumienia PO i PiS tworzącego koalicję PO-PiS na wybory samorządowego w 2002 r. W czerwcu 2003 roku składa rezygnację z Przewodniczącego Klubu PO oraz z szefa partii i opuszcza partię (patrz list do członków Platformy Obywatelskiej) i do końca kadencji pozostaje posłem niezależnym.

W wyborach parlamentarnych 23 września 2005 roku wystartował jako niezależny kandydat na senatora, po raz kolejny udowadniając, że ma wielkie osobiste poparcie wyborców i nie potrzebuje wsparcia szyldem partyjnym. Maciej Płażyński zdobył ponad 150 tysięcy głosów, co było najlepszym wynikiem w okręgu gdańskim i jednym z najlepszych w całym kraju. Na pierwszym posiedzeniu izby wyższej parlamentu został wybrany Wicemarszałkiem Senatu VI kadencji.

W wyborach parlamentarnych 21 października 2007 roku startował z listy PiS jako poseł niezrzeszony.

Od 11 maja 2008 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", którego celem jest umacnianie więzi z Polską osób polskiego pochodzenia i Polaków mieszkających poza granicami Rzeczypospolitej.

Maciej Płażyński jest honorowym obywatelem miast Młynary, Puck, Pionki i Lidzbark Warmiński.


Opracowano na podstawie oficjalnej strony internetowej prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" (www.plazynski.pl) oraz informacji własnych.









informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |