mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 1 )
    ośrodki wczasowe ( 2 )
    pensjonaty ( 2 )
    kwatery prywatne
    agroturystyka ( 2 )
    domki ( 5 )
    zielone szkoły ( 1 )
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 5 )
    pola namiotowe ( 2 )
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   Centrum Kultury Filmowej
    Awangarda 2

   Aeroklub Warmińsko-Mazurski
    w Olsztynie

   Urządzenia czyszczące
   Olsztyn - portal miejski
   Urząd Miejski w Olsztynie
   Olsztyn - plan miasta (1)
   Olsztyn - plan miasta (2)
   Olsztyn na łamach Wikipedii
   PKS Olsztyn
   Student.olsztyn.pl
   Olsztyn - pamiątki
   Polskie Radio Olsztyn
   Miejski Ośrodek Kultury
   Teatr im. Stefana Jaracza
   Teatr Lalek w Olsztynie
   Filharmonia w Olsztynie
   Hotele - Olsztyn

  
   Olsztyn na zdjęciach
   Olsztyn - fotoreportaż
   Allenstein dawniej - Olsztyn
    dzisiaj

   Gietrzwałd
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
- zespół, fot. arch. ze strony filharmonia.olsztyn.pl


Filharmonia w Olsztynie to jedyna filharmonia działająca na terenie Warmii i Mazur.

W latach pięćdziesiątych orkiestra rozpoczęła stałą działalność koncertową. W 1962 roku zespół przyjął imię Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946) oddając tym samym cześć pamięci znanego kompozytora urodzonego w pobliskim Barczewie. Jednocześnie instytucja uzyskała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Olsztynie, a na początku 1973 roku została przekształcona w Filharmonię.

W dniu 25 października 2005 roku Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego podjął uchwałę o zmianie nazwy na: "Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie".Feliks Nowowiejski (1877-1946)
- kompozytor, dyrygent, pedagog
oraz patron Filharmonii


Genezy obecnej Filharmonii nalezy szukać w styczniu 1946 roku, kiedy to podczas zebrania Związku Zawodowego Muzyków Rzeczypospolitej Polskiej, Mirosław Dąbrowski wystąpił z inicjatywą powołania orkiestry. Już po dwóch miesiącach, 17 marca 1946 roku, odbył się inauguracyjny koncert Małej Orkiestry Symfonicznej Związku Zawodowego Muzyków RP pod batutą pierwszego kierownika i dyrygenta Mirosława Dąbrowskiego.

Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie prowadzi szeroką działalność edukacyjną: audycje muzyczne dla przedszkoli "Spotkania z Panią Muzyką" oraz szkolne koncerty kameralne dla szkół podstawowych i gimnazjów pod nazwą "Spotkania z Muzyką" na terenie Olsztyna i całego regionu.

Filharmonia wychodzi także naprzeciw duchowi czasu proponując osobom prawnym, organizacjom społecznym i korporacjom zawodowym uświetnienie zjazdu, jubileuszu, konferencji czy szkolenia specjalnym koncertem zamkniętym z wybranym programem, który zobowiązuje się wykonać w odpowiednim terminie w siedzibie Filharmonii lub poza nią. Filharmonia dusponuje repertuarem na każdą okazję: od dużych form symfonicznych, poprzez koncerty kameralne, po recitale.

W dniu 16 października 2006 roku miało miejsce doniosłe wydarzenie - dokonano wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Filharmonii.Nowa siedziba Filharmonii - wizualizacja, fot. filharmonia.olsztyn.pl


15 września 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Filharmonii. Gościem specjalnym koncertu symfonicznego był światowej sławy muzyk, wirtuoz gry na fletni pana (oraz konstruktor instrumentów muzycznych) Gheorghe Zamfir.

Inwestycja kosztowała ponad 64 mln zł. Większość środków pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2011. Powierzchnia sali filharmonii wynosi ponad 876 m2. Mieści się w niej 505 widzów.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej notuje sukcesy w kraju i za granicą (Rosja, Litwa, Niemcy, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Włochy, Francja, Hiszpania), dokonuje licznych nagrań płytowych, (12 wydawnictw płytowych), gra koncerty transmitowane przez radio i telewizję. Uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach w regionie, niektóre z nich mają znaczenie szersze znaczenie np. koncert przed Papieżem Janem Pawłem II w 1991 roku czy uroczysty koncert z premierowymi utworami z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem w 2010 roku.

W kwietniu 2010 roku Filharmonia Warmińsko-Mazurska otrzymała za płytę CD "Felix Nowowiejski, Missa Pro Pace, Missa Stella Maris" nagrodę Akademii Fonograficznej "Fryderyk 2010" w kategorii Muzyka Poważna - Album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna.

Sala koncertowa staje się miejscem wielu prawykonań polskich i światowych - na estradzie występują sławni artyści, promowana jest młodzież utalentowana muzycznie. Dużym uznaniem melomanów cieszą się organizowane na przestrzeni lat festiwale muzyczne, cykle koncertowe i poranki symfoniczne. Wierna publiczność gorąco oklaskuje cotygodniowe koncerty.

Filharmonia Warmińsko-Mazurska prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i studentów: audycje przedszkolne, szkolne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne dla szkół ponadpodstawowych, koncerty uniwersyteckie i inne. Orkiestra koncertuje także z chórem działającym od 2009 roku przy Filharmonii, prowadzonym przez prof. Benedykta Błońskiego.

Funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego od 1 lipca 2011 roku pełni Piotr Sułkowski.

Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie Piotr Sułkowski rozszerzył ofertę wydarzeń artystycznych skierowaną do miłośników muzyki. Repertuar został wzbogacony o cykle mistrzowskich recitali fortepianowych, muzykę jazzową, spektakle operowe i muzyczne. Warto odnotować fakt, iż Filharmonia Warmińsko-Mazurska, jako druga filharmonia w Polsce rozpoczęła w swojej sali koncertowej transmisje "HD live" z Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

W dniu 27 i 28 października 2011roku odbyły się koncerty jubileuszowe z okazji 65-lecia Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie w lutym 2013 roku liczyła 80 muzykówWarmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie

informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |