
Maria Lubocka-Hoffmann, fot. © Archiwum Biblioteki Elbląskiej, www.bibliotekaelblaska.pl
Prof. Maria Lubocka-Hoffmann ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1970 roku uzyskała dyplom magistra w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. Od 1975 do 2002 roku była Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Elblągu. Od 2002 roku jest kuratorem do spraw konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie, od 2005 roku - profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W 1988 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, w 2005 roku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej - tytuł doktora habilitowanego.
W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Jest autorką konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast.
Była polskim ekspertem Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS (International Council on Monuments and Sites - Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków) w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) oraz w Wilnie.
Organizowała konferencje konserwatorskie o randze ogólnopolskiej oraz międzynarodową konferencję ICOMOS pod nazwą "Odbudowa miast historycznych", która odbyła się w 1997 roku w Elblagu. W latach 1995-1998 była członkiem Programu Rządowego Ratowanie Miast Historycznych pod auspicjami Ministra Kultury i Sztuki. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS - organizacji zrzeszającej około 200 najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa i konserwacji zabytków, której celem jest popularyzacja polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony zabytków za granicą oraz przeniesienie na grunt Polski najlepszych doświadczeń zagranicznych.
W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym: polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pod tytułem: "Malbork - wspólne dziedzictwo" w 1999 roku zdobył główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie.
W uznaniu osiągnięć otrzymała nagrodę zespołową Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego Elbląga (1989 r.), Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami (1983, 1997), Złoty Krzyż Zasługi (2001), Honorowe Obywatelstwo Fromborka oraz wiele innych nagród, których w tym miejscu nie sposób wymienić.
Publikacje
"Elbląg Stare Miasto" (Die Altstadt von Elbing), Bydgoszcz, 1998
"Zamek w Malborku. Historia, architektura, konserwacja", Bydgoszcz, 2002
"Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski. Zniszczenia i programy odbudowy" (Historische Städte von West- und Nordpolen. Zerstörungen und Wiederaufbausprogramme), Elbląg 2004
Wszystkie publikacje ukazały się zarówno w polskiej, jak i niemieckiej wersji językowej.
Informacja na podstawie: http://www.uwm.edu.pl/isp/pr_Maria%20Lubocka-Hoffmann.html
|