mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 1 )
    ośrodki wczasowe ( 2 )
    pensjonaty ( 2 )
    kwatery prywatne
    agroturystyka ( 2 )
    domki ( 5 )
    zielone szkoły ( 1 )
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 5 )
    pola namiotowe ( 2 )
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   Centrum Kultury Filmowej
    Awangarda 2

   Aeroklub Warmińsko-Mazurski
    w Olsztynie

   Urządzenia czyszczące
   Olsztyn - portal miejski
   Urząd Miejski w Olsztynie
   Olsztyn - plan miasta (1)
   Olsztyn - plan miasta (2)
   Olsztyn na łamach Wikipedii
   PKS Olsztyn
   Student.olsztyn.pl
   Olsztyn - pamiątki
   Polskie Radio Olsztyn
   Miejski Ośrodek Kultury
   Teatr im. Stefana Jaracza
   Teatr Lalek w Olsztynie
   Filharmonia w Olsztynie
   Hotele - Olsztyn

  
   Olsztyn na zdjęciach
   Olsztyn - fotoreportaż
   Allenstein dawniej - Olsztyn
    dzisiaj

   Gietrzwałd
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Znani ludzie i Warmia / Żuławy  /  Maria Lubocka-Hoffmann - architekt, prof. UWM w OlsztynieMaria Lubocka-Hoffmann,
fot. © Archiwum Biblioteki Elbląskiej,  www.bibliotekaelblaska.pl


Prof. Maria Lubocka-Hoffmann ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1970 roku uzyskała dyplom magistra w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. Od 1975 do 2002 roku była Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Elblągu. Od 2002 roku jest kuratorem do spraw konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie, od 2005 roku - profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

W 1988 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, w 2005 roku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej - tytuł doktora habilitowanego.

W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Jest autorką konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast.

Była polskim ekspertem Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS (International Council on Monuments and Sites - Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków) w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) oraz w Wilnie.

Organizowała konferencje konserwatorskie o randze ogólnopolskiej oraz międzynarodową konferencję ICOMOS pod nazwą "Odbudowa miast historycznych", która odbyła się w 1997 roku w Elblagu. W latach 1995-1998 była członkiem Programu Rządowego Ratowanie Miast Historycznych pod auspicjami Ministra Kultury i Sztuki. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS - organizacji zrzeszającej około 200 najwybitniejszych polskich specjalistów z zakresu ochrony dziedzictwa i konserwacji zabytków, której celem jest popularyzacja polskich osiągnięć w dziedzinie ochrony zabytków za granicą oraz przeniesienie na grunt Polski najlepszych doświadczeń zagranicznych.

W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym: polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pod tytułem: "Malbork - wspólne dziedzictwo" w 1999 roku zdobył główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu Filmów Naukowych w Krakowie.

W uznaniu osiągnięć otrzymała nagrodę zespołową Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za Miejscowy Plan Ogólny Zagospodarowania Przestrzennego Elbląga (1989 r.), Złotą Odznakę za Opiekę nad Zabytkami (1983, 1997), Złoty Krzyż Zasługi (2001), Honorowe Obywatelstwo Fromborka oraz wiele innych nagród, których w tym miejscu nie sposób wymienić.

Publikacje

"Elbląg Stare Miasto" (Die Altstadt von Elbing), Bydgoszcz, 1998
"Zamek w Malborku. Historia, architektura, konserwacja", Bydgoszcz, 2002
"Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski. Zniszczenia i programy odbudowy" (Historische Städte von West- und Nordpolen. Zerstörungen und Wiederaufbausprogramme), Elbląg 2004

Wszystkie publikacje ukazały się zarówno w polskiej, jak i niemieckiej wersji językowej.Informacja na podstawie:
http://www.uwm.edu.pl/isp/pr_Maria%20Lubocka-Hoffmann.htmlinformacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |