mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 2 )
    apartamenty ( 1 )
    kwatery prywatne ( 3 )
    agroturystyka ( 1 )
    domki ( 2 )
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 1 )
    pola namiotowe ( 1 )
    sale konferencyjne
 
   Millennium - czarter jachtów
   Mikołajki - mapa miasta
   Mikołajki - informacje
   Powiat mrągowski - informacje
   Kosewo - Stacja Badawcza PAN
   Kadzidłowo - Osada Kulturowa
   Pensjonat Dennis
   Tawerna Piękna Sally

   Mikołajki - Zaduszki Żeglarskie

   Mikołajki - miasto i okolice
   Mikołajki - miasto
   Mikołajki - przystań żeglarska
   Kadzidłowo - Park Dzikich
    Zwierząt (1)

   Kadzidłowo - Park Dzikich
    Zwierząt (2)

   Kadzidłowo - prywatne muzeum
   Popielno - Stacja Badawcza PAN
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Mazury / Zaduszki Żeglarskie w Mikołajkach


W sobotę, 3 listopada 2007 w Mikołajkach odbyły się Zaduszki Żeglarskie w intencji ofiar białego szkwału. W obchodach uczestniczyło ponad 40 ratowników Mazurskiego WOPR, którzy tamtego dnia nieśli pomoc poszkodowanym w nawałnicy. Po mszy przy wejściu do kościoła Matki Bożej Różańcowej odsłonięto pamiątkowy obelisk upamiętniający ofiary białego szkwału, na którym widnieje napis: "Pamięci tych, którzy 21 sierpnia 2007 po przejściu białego szkwału nie wrócili do portu." Na marmurowym pomniku możemy również odczytać modlitwę bretońskich rybaków: "...Strzeż mnie Panie Boże, moja łódź jest taka mała, a morze takie wielkie..."

Niech ta tablica i postawiony przy niej krzyż będą przestrogą, by wypływać na jezioro, zachowując przepisy bezpieczeństwa i zawierzając siebie Bogu - powiedział biskup ełcki Jerzy Mazur, który poświęcił tablicę.

Po zakończeniu uroczystej mszy św. oraz odsłonięciu obelisku na jezioro Mikołajskie wypłynęło 12 zapalonych zniczy, puszczonych na wodę przez rodziny i przyjaciół ofiar nawałnicy z dnia 21 sierpnia. Całej ceremonii towarzyszyło wycie syren jednostek ratowniczych i statków żeglugi śródlądowej. Ratownicy Mazurskiego WOPR stworzyli szpaler wzdłóż jednej z kei w wiosce żeglarskiej, aby rodzina i przyjaciele ofiar mogli bezpiecznie wypuścić zapalone znicze.


Informacja oraz zdjęcia na stronie internetowej:   http://mazurskiewopr.pl




Przypomnijmy, iż w wyniku bardzo gwałtownej burzy, jaka przeszła 21 sierpnia nad mazurskimi jeziorami, życie straciło w sumie 12 osób. Feralnego dnia na całym szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - od Węgorzewa po Pisz - przeszedł huragan, który wywrócił w mgnieniu oka setki jachtów, żaglówek i kajaków. W wielu miejscach można mówić o wystąpieniu tzw. białego szkwału.

Według Słownika Meteorologicznego Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego nazwa biały szkwał jest związana z faktem, iż chmury burzowe normalnie obserwowane na niebie przed przyjściem silnego wiatru nie są obserwowane w wypadku białego szkwału. Szkwał przychodzi z jasnego nieba i jest dla obserwatora nagły. Jedyną jego zapowiedzią są krople zawieszone w powietrzu i załamujące się fale, widoczne jako biaława zawiesina.

Pogoda nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi załamała się we wtorek o godz. 15. W ciągu kilkunastu minut zerwał się silny i porywisty wiatr. Pracownicy Mazurskiego WOPR zanotowali 12 stopni w skali Beauforta. Wiatr wiał z prędkością 130 km/godz.

Żeglarze, z którymi w Mikołajkach rozmawialiśmy o burzy często podkreślali, że, że coś takiego widzieli po raz pierwszy w życiu: na Jeziorze Mikołajskim fala miała dwa metry wysokości, na Śniardwach - trzy.

Po prawie półtora miesiąca poszukiwań, 30 wrzesnia 2007, na jeziorze Łabap koło Węgorzewa (warmińsko-mazurskie) odnaleziono zwłoki ostatniej ofiary sierpniowego białego szkwału. Miejsce, gdzie może znajdować się ciało mieszkańca Rudy Śląskiej, określił jasnowidz Krzysztof Jackowski z Człuchowa. Miał rację. Ciało leżało ok. 1,5 m pod powierzchnią wody i było zupełnie niewidoczne dla postronnego obserwatora.







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |