
Raczki Elbląskie - najniższy punkt w Polsce (-1,8 m n.p.m.)
W Raczkach Elbląskich na Żuławach znajduje się najniższy punkt w Polsce: 1,8 m poniżej poziomu morza! Miejsce zostało oznakowane dzięki staraniom elbląskiego oddziału PTTK.
Do wspominanego miejsca łatwo można dojść pieszo z Elbląga: idziemy wzdłuż drogi prowadzącej w kierunku Malborka, przechodzimy pod wiaduktem z obwodnicą, aby tuż za pierwszym mostem zobaczyć znaki kierujące nas do Raczek Elbląskich. Schodzimy w dół, w prawo, a następnie przechodzimy pod mostem. W tym miejscu znajduje się stacja pomp. To dowód na to, iż znajdujemy się na depresji. Pozostaje jeszcze jedynie krótki spacer na wprost w kierunku wsi. Po przejściu kilkuset metrów, po lewej stronie dostrzeżemy oznakowany słupek z tablicą informacyjną. Jesteśmy na najniżej położonym miejscu w Polsce! Warto zwrócić uwagę na symbol fal morskich znajdujący się na słupie - mniej więcej na tej wysokości znajduje się poziom morza.
Ciekawostką jest spór jaki miał miejsce na początku XXI w. o to, gdzie znajduje się najniższy punkt w Polsce. Wójt gminy Gronowo Elbląskie zakwestionował oznaczenie największej depresji w Raczkach Elbląskich. Jego oficjalne stanowisko brzmiało: najniżej położony punkt w Polsce znajduje się na terenie gminy Gronowo Elbląskie, we wsi Wikrowo - kilka kilometrów od Raczek Elbląskich. Spór o to, gdzie jest większa depresja, trwał dwa lata. Na wniosek wójta Gronowa Elbląskiego przeprowadzono pomiary geodezyjne. Wynikało z nich, że w Wikrowie jest niżej niż w Raczkach - około 2 m poniżej poziomu morza. Depresja w Wikrowie została jednak zakwestionowana przez niektórych geologów. Stwierdzili oni, że jest ona wytworem ludzkiej działalności. Przed II wojną światową Niemcy wykopywali w Wikrowie torf, dlatego teren ten tak się obniżył. Spór przybrał charakter czytso akademicki. Możemy bowiem zadać pytanie, czy jeżeli wykopiemy w ziemi wielką dziurę, a następnie jej nie zasypiemy, to może powstać kolejna, jeszcze większa depresja?
W 2002 r. władze gminy Elbląg, na terenie której są położone Raczki Elbląskie, dzięki pomocy członków elbląskiego oddziału PTTK oraz Klubu Turystów Pieszych Delta, ustawiły słupek informacyjny. Raczki Elbląskie przejęły inicjatywę i były pierwsze, aczkolwiek pamiętać należy, że w Wikrowie jest jeszcze nieżej...
|