mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 1 )
    ośrodki wczasowe
    pensjonaty ( 1 )
    kwatery prywatne ( 3 )
    domki ( 4 )
    zielone szkoły
    ośrodki kolonijne
    campingi
    pola namiotowe
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   ACF Burakiewicz Nieruchomości
   Augustów Online - informacje
   Dolina Rospudy - Fakty i Mity
   Jan Paweł II w Studzienicznej
   Żegluga Augustowska

  
    Augustów - zdjęcia miasta
    Kanał Augustowski
    Kanał Augustowski - śluzy
    Kanał Augustowski wiosną
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Suwalszczyzna / Kanał Augustowski




Kanał Augustowski - śluza Paniewo; zdjęcie: http://galeria13.lamus.easyisp.pl


Kanał Augustowski to największy, obok Kanału Elbląskiego, zabytek hydrtotechniczny w Polsce. Całkowita długość tej wspaniałej drogi wodnej wynosi 101, 3 km, w tym 82 km w granicach Polski (pozostała część znajduje się na terytorium Białorusi). Kanał (oprócz śluz) tworzą: rzeka Netta, rzeka Czarna Hańcza oraz liczne jeziora. Na drodze Kanału znajduje się 18 śluz (w tym 14 na terenie Polski). Szlak wodny składa się z 44,85 km sztucznych przekopów, 35,05 km uregulowanych koryt rzecznych i 21,3 km jezior. Dzięki działaniu śluz i upustów linia wodna pokonuje różnicę poziomów 54,04 m (od stanowiska szczytowego do Biebrzy - 14,81 m i do Niemna - 39,23 m). Zapotrzebowanie na wodę zaspokaja znajdujące się nad punktem szczytowym jezioro Serwy.

Historia Kanału Augustowskiego sięga lat dwudziestych XIX w. Wtedy to po wprowadzeniu przez Prusy w 1823 represyjnych ceł (opłaty na niektóre towary, np. żyto i jęczmień wzrosły sześciokrotnie, a na owies - trzynastokrotnie) minister skarbu Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki postanowił wybudować kanał żeglowny z pominięciem Pomorza. Kanał został zaprojektowany w 1824 przez gen. Ignacego Prądzyńskiego. Budowa rozpoczęła się w 1825 i prowadzona była przez Wojskowy Korpus Inżynierów. Pracami kierował początkowo Prądzyński (do 1826), później gen. Jan Chrzciciel de Grandville Malletski, Jan Paweł Lelewel (do 1830). Przy budowie pracowało w okresach najintensywniejszych prac 6-7 tysięcy osób. Byli to ludzie różnych narodowości oraz okoliczni chłopi, którzy za pracę przy Kanale otrzymywali wolność (stąd np. nazwa jednej ze śluz - Swoboda). Z założenia Kanał Augustowski miał za zadanie połączyć Wisłę (poprzez Narew, Biebrzę, Nettę i Czarną Hańczę) z Niemnem, a następnie przez rzekę Windawę - z Windawą (nadbałtyckim portem). Z uwagi na niewybudowanie Kanału Windawskiego, Kanał Augustowski łączy się z Bałtykiem poprzez Niemen.

Kanał Augustowski stanowi obecnie wspólne dziedzictwo kulturalno-historyczne Polski i Białorusi. 82-kilometrowy odcinek z czternastoma śluzami leży po stronie polskiej, na granicy położona jest śluza Kurzyniec (funkcjonuje w tym miejscu sezonowe, wodne przejście graniczne). Pozostały, kilkudziesiąciokilometrowy odcinek (z trzema śluzami) znajduje się na terenie Białorusi. Przez wiele lat białoruska część Kanału była zaniedbana, a śluzy leżącego poza granicami RP - zniszczone i nieczynne. Jako ciekawostkę można podać fakt, iż Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszanka swoim ukazem Nr 2 z 8 stycznia 2004 roku zadecydował o odbudowaniu części tego szlaku wodnego po stronie białoruskiej.



Kanał Augustowski - jedna ze śluz po stronie białoruskiej; zdjęcie: www.prus.pl



Na każdej śluzie znajduje się wmurowana w ścianę kamienna tablica z datą i nazwiskiem kierownika budowy. Wiele z tych tablic ocalało i dziś jeszcze można je odczytać.

ŚLUZY OD STRONY RZEKI NIEMEN:


Białoruś

1. Śluza w Niemnowie - miała dwie tablice metalowe, które zaginęły;
2. Śluza w Dąbrowie - "Budował kapitan kwatermistrz Arnold w 1829 r.";
3. Śluza w Wołkuszu - "Budował porucznik inżenierów Korczakowski w 1829 r.";


Granica białorusko-polska

4. Śluza Kurzyniec - "Budował fundamenta por. inż. K. Jodko, ukończył podp. inż. E. Wielhorski 1829 r.";


Polska

5. Śluza Kudrynki - "Budowali porucznicy inżenierów Bieliński i Horain - 1829 r.";
6. Śluza Tartak - "Budował inż. S. Szafer 1837 - 1838 (cywilny).";
7. Śluza Sosnówek - "Budował por. inżenierów Jodko 1828";
8. Śluza Mikaszówka - "Budował por. inż. Korczakowski 1828";
9. Śluza Perkuć - "Budował por. Kwatermistrzostwa Generalnego Piędzicki 1827-1828";
10. Śluza Paniewo - "Budował por. inżenierów Horian 1826-1827";
11. Śluza Gorczyca - tablicy nie ma (por. inż. Szultz);
12. Śluza Swoboda - "Budował kpt. inż. Lelewel 1827";
13. Śluza Przewięź - "Budował porucznik inżenierów Szultz - 1827";
14. Śluza w Augustowie - wybudowana w latach 1825-1826 przez por. inż. Konstantego Jodkę, w 1944 zostaa wysadzona przez żołnierzy III Rzeszy; w latach 1947-1948 odbudowana w obecnej formie przez firmę "Hydrotrest" (według nowego projektu - zastosowano metalowe wrota, kanały obiegowe i mechanizm otwierający wrota, poruszany za pomocą korb);
15. Śluza Białobrzegi - "Budował porucznik inżenierów Korczakowski - 1825";
16. Śluza Borki - "Budował porucznik inżenierów Korczakowski - 1835 - 1836";
17. Śluza Sosonowo - "Budował porucznik inżenierów Korczakowski 1835 - 1836";
18. Śluza Dębowo - "Budował porucznik inżenierów Przyrembel 1826 - 1827".

Śluzy wg liczby komór:

- jednokomorowe: 16
- dwukomorowe: 1 (Paniewo)
- czterokomorowe: 1 (Niemnowo - pierwotnie trzykomorowa, czwartą komorę dobudowano latach 2004-2006)

Śluzy pozwalają pokonac różnicę poziomów wynoszącą: 15 metrów na odcinku od Biebrzy do Augustowa oraz 41 metrów - na odcinku od Augustowa do rzeki Niemen.

Podczas swojej VI Pielgrzymki do Ojczyzny w 1999 r. Jan Paweł II odwiedził m. in. Pelplin (6 czerwca), Elbląg (6 czerwca), Ełk (8 czerwca) oraz Drohiczyn (10 czerwca). W trakcie Pielgrzymki przeznaczono 1,5 dnia na wypoczynek dla Papieża. W tym czasie m.in. popłynął statkiem Żeglugi Augustowskiej szlakiem swoich młodzieńczych wypraw kajakowych... 9 czerwca 1999 r. gościła w Kapitanacie Portu w Augustowie kilkudziesięcioosobowa Świta Papieska - dostojnicy duchowni z wielu państw. To stąd 200-osobowy statek Serwy rozpoczął swoją największą podróż, by na najbliższej, cichej przystani na jeziorem Białym powitać i przyjąć na pokład najważniejszego Pasażera - Papieża Jana Pawła II i popłynąć w daleki, siedmiogodzinny rejs... Dziś o tym wydarzeniu przypomina Szlak Papieski, który pozwala podążać śladami Jana Pawła II.

W 2009 roku Kanał Augustowski odwiedziło ponad 250 tys. turystów. W tym samym roku został on uhonorowany Złotym Certyfikatem, czyli najbardziej prestiżową nagrodą Polskiej Organizacji Turystycznej. Jury uzasadniło swoja decyzję tym, że atrakcją Kanału Augustowskiego - bezcennego, unikatowego w skali europejskiej dzieła budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku - jest rejs statkiem trasą, którą płynął papież Jan Paweł II w 1999 roku. W czasie rejsu można podziwiać piękno przyrody Puszczy Augustowskiej, a także zwiedzić Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej z pomnikiem papieża.

Pod koniec lipca 2010 r. Rada UNESCO miała rozpatrywać wniosek o wpisanie Kanału Augustowskiego na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Jednak rząd polski w porozumieniu z władzami Białorusi postanowił wycofać wspólnie złożony wniosek. Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzasadnili swoją decyzję tym, iż negatywna opinia ekspertów UNESCO przekreślała szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, natomiast gdyby wniosku nie wycofano, nie można by ponownie starać się o wpisanie Kanału Augustowskiego na listę UNESCO.


Więcej informacji:   http://www.augustowski.home.pl  |  http://www.augustow.info  |  http://www.prus.pl/augustowski/







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |