GALERIE

- galeria nr 5 -

Galeria zdjęć z XVI Ogólnoświatowej Pielgrzymki Sybiraków na Jasną Górę.

7 maja 2005 w Auli im. Jana Pawła II na Jasnej Górze miał miejsce wspaniały występ artystyczny uczniów Gimnazjum nr 2 w Elblągu imienia Sybiraków. Wszyscy byli zadowoleni, a w oku niejednego Sybiraka zakręciła się łza. Uczniowie przygotowali bardzo bogaty repertuar pieśni i wierszy patriotycznych. Wszystkiemu towarzyszyła znakomita inscenizacja i aranżacja. Dziękujemy! W tym samym dniu wieczorem na wałach Jasnej Góry odbyła się Droga Krzyżowa, którą przygotował Oddział Związku Sybiraków w Elblągu.

W kolejnych dniach miała miejsce częśc turystyczna Pielgrzymki. Zwiedziliśmy bardzo wiele pięknych miejsc związanych z historią Polski: Kopalnię Soli w Wieliczce, Sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie, zamek w Nowym Wiśniczu, zamek i powozownię w Łańcucie, wspaniały Klasztor Bernardynów w Leżajsku, zamek w Baranowie Sandomierskim nazywany "małym Wawelem" oraz niemal 800-letnią Kolegiatę pod wezwaniem Św. Marcina w Opatowie.

Jako ciekawostkę można odnotować fakt, iż obecny biskup Diecezji Elbląskiej - Jan Styrna - urodził się w Szczepanowie. Warto dodać, że w tej niewielkiej miejscowości przyszło na świat aż 3 biskupów! Jest to również miejsce o największej liczbie powołań kapłańskich w stosunku do liczby ludności - nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Obecnie posługę kapłańską sprawuje 41 księży i braci zakonnych, którzy urodzili się w Szczepanowie.

W tym miejscu dziękujemy naszym sponsorom, którzy umożliwili nam zorganizowanie Pielgrzymki oraz występu artystycznego uczniów z Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu.

Warto dodać, że dzięki zaangażowaniu organizatorów i hojności ofiarodawców w Pielgrzymce wzięły udział 4 osoby spoza Polski - Sybiracy z Ozierska (Obwód Kaliningradzki). Koszty zostały w tym przypadku sfinansowane przez Związek Sybiraków Oddział w Elblągu; oczywiście dzięki hojności naszych sponsorów.

Lista Sponsorów:

- Urząd Miejski w Elblągu;
- Alstom Power;
- Elbląskie Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej;
- Elbląskie Zakłady Energetyczne;
- HANYANG-ZAS
- PSS Społem Elbląg;
- Elbrewery Company Ltd.

zobacz listę naszych sponsorów


- powrót -