ZNANI SYBIRACY




Jacek Furdyna
(ur. ..)

Prof. Jacek Furdyna jest profesorem fizyki ("Distinguished Professor of Physics") na Uniwersytecie Notre Dame w stanie Indiana w Stanach Zjednoczonych oraz jednym z największych autorytetów na świecie w dziedzinie magnetycznych półprzewodników.

W niedługim czasie po wybuchu II wojny światowej jako dziecko (mając zaledwie 6 lat) został wraz z rodziną zesłany do Kazachstanu. Do USA trafił poprzez Iran, Palestynę i Wielka Brytanię. Po znalezieniu się na amerykańskiej ziemi uczęszczał do Holy Trinity High School w Chicago - szkoły średniej prowadzonej przez Czerwony Krzyż. Następnie ukończył Loyola University of Chicago, otrzymując tytuł naukowy ("bachelor,s degree in physics"). Doktoryzował się w dziedzinie fizyki na Northwestern University w Evanston - jednym z najbardziej prestiżowych uniwersystetów w Stanach Zjednoczonych. Następnie przyłączył się do zespołu Francis Bitter National Magnet Laboratory na słynnym Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdzie pracował od 1962 do 1966 roku, po czym (w 1966 roku) przeniósł się do Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana, gdzie kierował Laboratorium Badań Materiałowych ("Materials Research Laboratory"). Od 1987 roku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana.

Jego liczne osiągnięcia naukowe były często nagradzane i cytowane w prasie naukowej. W 2002 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2007 roku - doktorat honoris causa Purdue University, z którym współpracuje do dzisiaj. W lipcu 2009 roku został uhonorowany Medalem im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Jest członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Fizyków ("American Physical Society") oraz Instytutu Fizyki Wielkiej Brytanii ("Institute of Physics of the United Kingdom"). Do największych osiągnięć naukowych prof. Jacka Furdyny należy duży udział w opracowaniu niebieskiego lasera, dzięki któremu można m.in. wielokrotnie zwiększyć porcję informacji zapisywanych na dyskach optycznych (Blu-ray i HD DVD).

Jak pisze portal egospodarka.pl: "Półprzewodnikowa dioda laserowa z azotku galu, emitująca niebieskie światło to dzieło uczonych pracujących w Centrum Badań Wysokociśnieniowych Polskiej Akademii Nauk. Promień takiego lasera ma większą energię niż laser rubinowy (czerwony), dzięki czemu jest on bardziej wydajny - pozwala zapisać na płytach o wiele więcej informacji niż to było możliwe do tej pory. Niebieską optoelektornikę wykorzystać można w wielu dziedzinach - w elektronice, przemyśle, wojskowości, medycynie. Wymyślona przez Polaków technologia otrzymywania azotku galu, który jest podstawą niebieskiego lasera, warta jest miliony dolarów i jeśli zostanie dobrze wypromowana, może stać się polskim hitem."

W tym miejscu należy dodać, iż profesor Jacek Furdyna od wielu lat współpracuje z naukowcami z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego (w 2002 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa tegoż uniwersytetu). Jest autorem ok. 600 publikacji naukowych.


Wbrane funkcje

- członek zespołu badawczego: National Magnet Lab at MIT: (1962-1966);

- profesor: Wydział Fizyki, Uniwersytet Purdue, Stany Zjednoczone (1972-1986);

- przewodniczący: Materials Sciences Council, Purdue University (1982-1984);

- dyrektor: Materials Research Laboratory, Purdue University (1984-1985);

- profesor: Marques Chair of Information Theory and Computer Technology, Department of Physics, University of Notre Dame, USA (od 1987 do chwili obecnej);


- powrót -