Banner

Zarząd Główny Stowarzyszenia w Elblągu

Cele / Inicjatywy

Dokumenty

Podstawowe informacje dot. uwłaszczenia

Strony www dot. uwłaszczenia

Kontakt


                   OSU-Elbląg

Dokumenty

Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Elblągu powstało z myślą o pomocy ludziom chcącym nabyć na własność mieszaknie, które z mocy prawa jest własnością spółdzielni, a które w świetle obowiązującego prawa może stac się z powodzeniem własnością członka tejże spóldzielni - oczywiście po spełnieniu warunków, które określają przepisy prawa.

Zwracamy również uwagę na problem nieuregulowanych kwestii własnościowych na tzw. ziemiach odzyskanych.


Pismo do Prezydenta miasta Elbląga z zapytaniem
w sprawie wykonywania ustaw uwłaszczeniowych
- ponaglenie (3. pismo w tej samej sprawie)

                                                                               Elbląg, 18 listopada 2004

Witold Łada
Prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego
Radny Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego


                                                            Prezydent miasta Elbląga
                                                            Pan Henryk Słonina



                                        Szanowny Panie Prezydencie

     

Mając na uwadze dwa pisma, które skierowałem do Pana (ostatnie pismo z dnia 4 października 2004, wcześniejsze z 15 września 2004), a na które do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi, ponawiam zadane pytania i jeszcze raz proszę o odpowiedź. W przypadku braku odpowiedzi będę zmuszony wystapić do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie o zobowiązanie Pana do odpwiedzi. Takie prawo daje mi ustawa z 30 sierpnia 2002 prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r., nr 153, poz. 1270, Dz. U. z 2004, nr 162, poz. 1692), a konkretnie przepis artykułu 50 w/w ustawy w związku z przepisami art. 52 § 4 i art. 53 § 2.

To prawda, że w piśmie z dnia 21 października 2004 r. odpowiedział Pan na część pytań, które zadałem i dziękuję Panu za tą odpowiedź. Prawdą jest jednak, iż Pana odpowiedź napawa mnie smutkiem. Jak bowiem można zrozumieć fakt, iż Prezydent miasta liczącego grubo powyżej 100 tysięcy mieszkańców i dysponujący całym zespołem radców prawnych próbuje interpretować przepisy ustawy w taki, a nie inny sposób, nie zważając zupełnie na dobro społeczności lokalnej, a więc mieszkańców miasta. Moim zdaniem przepisy mówią w sposób jasny i wyraźny o uwłaszczeniu z mocy prawa, czyli nieodpłatnie, po spełnieniu pewnych warunków. W razie wątpliwości za nieodpłatnym przekształceniem użytkowania wieczystego w prawo własności przemawia wykładnia celowościowa i logiczna, a także to, iż cały czas obowiązująca ustawa z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz. U. z 2002, nr 113, poz. 1209 oraz Dz. U. z 2003, nr 3, poz. 24), do której odsyła i którą modyfikuje ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, w przepisie art. 1 ust. 1 mówi o nieodpłatnym nabyciu prawa własności nieruchomości.

Minister Skarbu 25 listopada 2003 r. wydał w stosunku do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego stosowne rozporządzenie, które weszło w życie 18 grudnia 2004 r. Zasłanianie się interpretacją Ministerstwa Infrastruktury wydaje mi się nie na miejscu tym bardziej, że jest to działanie wbrew przepisom ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z dnia 11 kwietnia 2003 (Dz. U z 2003, nr 64, poz. 592), która mówi o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności z mocy prawa. Ponadto interpretacja Ministerstwa Infrastruktury z tego, co mi wiadomo nie jest wiążąca, a Prezydent powinien w razie jakichkolwiek wątpliwości sięgać nie po interpretację, ale mieć na pierwszym miejscu dobro społeczności lokalnej.

Jeszcze raz zadaję pytanie, na które poprzednio nie otrzymałem odpowiedzi (przypomnę w tym miejscu, iż w poprzednim piśmie podnosił Pan zupełnie inny argument w sprawie niestosowania przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, tj. zapytanie skierowane do TK, które było jakoby przesłanką negatywną do nieodpłatnego uwłaszczenia obywateli):

"Czy samo zapytanie skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w przedmiotowej sprawie wstrzymało stosowanie przepisów ustawy?" Z tego co mi wiadomo Trybunał Konstytucyjny nie ma prawa wstrzymywać stosowania przepisów ustaw, które to przepisy są zaskarżane przez zainteresowanych. Praktyka wstrzymywania przez TK przepisów ustaw prowadziłaby bowiem do dużego zamieszania, mając na uwadze bardzo dużą ilość skarg, które nie zawsze są uzasadnione.



Moje nowe pytanie jest następujące:

"Czy interpretacja stosowania przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wydana przez Ministerstwo Infrastruktury - Departament Regulacji Rynku Nieruchomości jest wiążąca dla Prezydenta miasta Elbląga?"

Ja osobiście uważam, że nie w każdym przypadku należy się stosować do interpretacji, bo jak mówi stara rzymska paremia "najwyższe prawo największym bezprawiem". Trzeba zatem uważać i mieć na uwadze inną, przewodnią zasadę prawa rzymskiego "ius est ars boni et aequi" - "prawo jest sztuką (stosowania) tego, co dobre i sprawiedliwe".




Prośbę moją proszę potraktować jako list otwarty, ze względu na publiczny charakter sprawy.


Z wyrazami szacunku

      Witold Łada









Banner