Banner

Zarząd Główny Stowarzyszenia w Elblągu

Cele / Inicjatywy

Dokumenty

Podstawowe informacje dot. uwłaszczenia

Strony www dot. uwłaszczenia

Kontakt


                   OSU-Elbląg

Dokumenty

Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Elblągu powstało z myślą o pomocy ludziom chcącym nabyć na własność mieszaknie, które z mocy prawa jest własnością spółdzielni, a które w świetle obowiązującego prawa może stac się z powodzeniem własnością członka tejże spóldzielni - oczywiście po spełnieniu warunków, które określają przepisy prawa.

Zwracamy również uwagę na problem nieuregulowanych kwestii własnościowych na tzw. ziemiach odzyskanych.


Pytania czytelnika z Wrocławia - próba odpowiedzi (05.01.2005)


Działając zgodnie z zaleceniami zawartymi w artykule "Spółdzielcze eldorado" (Nasz Dziennik z 19.01.2004) wpłaciłem na konto SM kwotę 10,96 zł zaznaczając cel wpłaty - tytułem dobrowolnego spłacenia zawieszonego kredytu do budżetu państwa (jest to kwota nominalna). Ale moja SM odpowiedziała, że wpłata jest bez uzasadnionego celu a zapłata zawieszonego kredytu przypadającego na poszczególne lokale może nastąpić dopiero po dokonaniu przekształcenia lokatorskiego na własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Urząd Skarbowy we Wrocławiu, który w tej sprawie odwiedziłem stwierdził, że nie leży to w jego kompetencji. O ile są sposoby wyegzekwowania proszę o ich wskazanie. Proszę również o wskazanie przykładów innych SM w Polsce, w których udało się w ten sposób wykupić mieszkanie oraz podstawę prawną na podstawie której można tego dokonać.

Z góry dziękuję i łączę pozdrowienia.
S. z Wrocławia



Panie Szczepanie.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z umorzeniem kredytu, nie można mówić o wpłacie na poczet kredytu. Spółdzielnia mieszkaniowa słusznie odpowiedziała, że wpłata jest bez uzasadnionego celu. Nie znamy pojęcia zawieszenia kredytu. W bankowości, w prawie bankowym funkcjonuje co prawda pojęcie zawieszenia spłaty kredytu, natomiast rzeczą mało prawdopodobną jest, czy w Pana przypadku o to właśnie chodzi. Trudno nam się szerzej wypowiadać na ten temat, gdyż nie posiadamy pełnej dokumentacji i nie znamy tak do końca całokształtu sytuacji, w jakiej Pan się znajduje.


Jeżeli Pana mieszkanie nie jest zadłużone, to może Pan wystąpić z pytaniem do spółdzielni mieszkaniowej w sprawie ewentualnego zadłużenia pańskiego mieszkania. Zadanie takiego pytania po pierwsze rozwieje jakiekolwiek wątpliwości, a po drugie będzie miał Pan oficjalną odpowiedź spółdzielni na piśmie, co nie jest bez znaczenia. Jeżeli na mieszkaniu nie ciąży jakikolwiek dług, to spółdzielnia może przekształcić spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, jakie Panu przysługuje, na odrębną własność lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Wybór należy do Pana. My osobiście radzimy wybrać to pierwsze rozwiązanie. Statut spółdzielni mieszkaniowej mówi o tym, na jakich warunkach można dokonać tego przekształcenia. O tym, że przysługuje Panu prawo do przekształcenia spółdzielczego loaktorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej w odrębną własność mówią stosowne przepisy (podstawę prawną podajemy na końcu).


Jeżeli warunki przekształcenia mieszkania zawarte w statucie spółdzielni mieszkaniowej nie odpowiadają członkom danej spółdzielni mieszkaniowej, to mogą oni dokonać zmiany statutu na walnym zgromadzeniu. Mogą oni zatem określić nowe warunki na jakich ma się odtąd odbywać przekształcenie. Jeżeli zainteresowani członkowie spółdzielni mieszkaniowej mają większość na walnym zgromadzeniu, to mogą również skutecznie wymienić władze spółdzielni na takie, które im będą odpowiadać. Wato dodać, iż aby dokonywać zmian trzeba mieć przygotowanych i uświadomionych członków; nie wspominając o tym, że trzeba dysponowac większością na walnym zgromadzeniu. Zważywaszy, że tylko nieliczna garstka członków spółdzielni decyduje o losach tysięcy nie wydaje się to zadaniem niemożlwiwym. Naprawdę warto wziąć sprawy w swoje ręce. Samo narzekanie nic nie da.


Co do Pana ostatniego pytania to stwierdzić należy, iż mamy w Polsce dziesiątki tysięcy przykładów, w których zainteresowani przekształcili spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w pełną własność. O niektórcyh przypadkach piszemy na łamach naszego wortalu. Warto również prześledzić nasz dział "Strony www dotyczące uwłaszczenia". Jeśli chodzi o podstawę prawną (a w zasadzie podstawy prawne) to sprawa wygląda nastepująco:

1. Od 16 lipca 2003 r. zaczyna obowiązywać nowelizacja do ustawy z 2001 r. zapisana w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. "Uwłaszczenie" obejmuje: wszystkie osoby fizyczne, które były 26 maja 1990 r. oraz 23 października 2001 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub nieruchomości rolnych (bez względu na ich położenie).

2. Sejm RP 19 grudnia 2002 r. uchwalił ustawę o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2002 r., nr 240, poz. 2058). Jest to już druga nowelizacja tzw. ustawy-matki, czyli ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 r., nr 4, poz. 27). Pierwszej nowelizacji tej ustawy Sejm obecnej kadencji dokonał dnia 21 grudnia 2001 r. w ramach pakietu ustaw tzw. okołobudżetowych (Dz.U. z 2001 r., nr 154, poz. 1802).


---------------------------------------------------------------------------------------------------

Sporo informacji znajdzie Pan na naszych stronach: www.emazury.com/osu









Banner