Banner

Jak tutaj trafić i dlaczego Murzasichle ?

Mapka

Okolica, odległości

Co oferujemy naszym gościom ?

Ceny / pokoje / zdjęcia

Kontakt



Dlaczego Murzasichle?
Mapka
Okolica, odległości
Co oferujemy gościom
Ceny / pokoje / zdjęcia
Oferta specjalna
Kontakt

Zofia Łukaszczyk
ul. Sądelska 96 a
34-531 Murzasichle

Telefon:
(0 18) 20 196 33

    


    Zakopane to największy górski kurort w Polsce. Zimą czynne są tutaj liczne wyciągi, które pozwalają na uprawianie narciarstwa zarówno przez doświadczonych narciarzy, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki. Latem Zakopane przyciąga turystów - piechurów. Niektórych emocjonują trudne skalne wycieczki po przepaścistych szlakach Tatr Wysokich, innych - łatwe, dostępne dla każdego ścieżki uroczymi dolinami (np. Doliną Kościeliską, czy też Chochołowską) lub grzbietami otaczających Zakopane wzgórz. Miasto przyciąga też niepowtarzalnym klimatem Krupówek, czyli centralnego deptaka w mieście, przy którym znajduje się niezliczona ilość sklepów, straganów, restauracji i pubów - tak chętnie odwiedzanych przez turystów z całej Europy.

    Nie nalezy zapominać, że Zakopane to również miejsce o bogatej historii i kulturze. Nie sposób wymienić tu wszystkich twórców dla których Zakopane i jego okolice były natchnieniem. Spróbujemy wspomnieć tylko niektórych. To właśnie w Zakopanem bardzo często gościł Henryk Sienkiewicz, który przyjeżdżał tu zwłaszcza w latach 1886-1900. Zainicjował on zbiórkę na fundusz budowy sanatoriów i kościoła odczytując szkice do Quo vadis. Tu powstały fragmenty jego największych powieści: Potop, Pan Wołodyjowski, Krzyżacy. Na wieczorach literackich odbywających się w Zakoapnem Władysław Reymont czytał fragmenty Chłopów. To właśnie tu mieszkał i tworzył Stanisław Witkiewicz "Witkacy" (przybył do Zakopanego w 1886 r., stale mieszkał w latach 1890-1908) - twórca słynnych dramatów i nowego kierunku w architekturze zwanego stylem zakopiańskim. Mało kto z odwiedzjaących Zakopane nie słyszał o Sabale (Sabała -właściwie Jan Krzeptowski, 1809-1894)) - słynnym góralskim gawędziarzu, pieśniarzu, skrzypku ludowym i przewodniku po Tatrach. Sławę zyskał dzięki gawędom i dowcipnym śpiewkom, do których przygrywał sobie na "złóbcokach" (gęślikach). Odkrywcą i miłośnikiem talentu Sabały był Tytus Chałubiński - inny wielki zakopiańczyk. Tytus Chałubiński (1820-1889) był lekarzem, profesorem Akademii Medyko Chirurgicznej i Szkoły Głównej w Warszawie, który obok Sabały odkrył walory lecznicze i turystyczne Zakopanego. Był również jednym z pionierów taternictwa i współzałożycielem Towarzystwa Tatrzańskiego. W Zakopanem dość długo przebywał Kazimierz Przerwa Tetmajer (1865-1940), którego dzieło "Na skalnym Podhalu" odniosło dużą rolę w popularyzacji Podhala i rozbudzeniu ruchu regionalnego. Od 1922 bywał, a w latach 1930-1935 mieszkał w willi "Atma" Karol Szymanowski, który tworząc nowoczesny styl narodowy w muzyce sięgał do tradycji ludowej, m. in. melodii góralskich.

    Zakopane stanowiło od zawsze ostoję polskości i jedną ze stolic polskiego ruchu narodowego. W 1889 r. dobra Zakopanego i część Tatr kupił Zamoyski ratując w ten sposób Zakopane dla Polaków. Należy zaznaczyć, że Zamoyski był mecenasem wielu inicjatyw oświatowych, gospodarczych i turystycznych, a także założycielem fundacji, która w przyszłości stała się podstawą do założenia Tatrzańskiego Parku Narodowego.

    W okresie okupacji niemieckiej działał tu silny ruch partyzancki, który zniweczył hitlerowskie próby stworzenia tzw. Goralenvolku. Zakopane stanowiło w latach 1939-1945 ważny punkt przerzutowy za granicę i ośrodek kurierski. Za działalność niepodległościową wielu Podhalan znalazło się w ciężkim więzieniu niemieckim "Palace", wielu straciło życie.




Zakopane i okolice na zdjęciach


Zakopane - Krupówki, jedna z licznych willi.









Zakopane - rzeźba Sabały umieszczona na zewnętrznej fasadzie Koliby, czyli pierwszego domu w stylu zakopiańskim, zbudowanego w latach 1892-1893 przy ul. Kościeliskiej. Nie trzeba chyba wspominać, że dom zaprojektował Stanisław Witkiewicz, który tym samym zapoczatkował nowy styl architektoniczny - styl zakopiański.







Zakopane - zabytkowy kościółek przy Pęksowym Bzysku pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.








Zakopane - rzeźba w zabytkowym kościółku przy Pęksowym Bzysku.








Zakopane - rzeźba apostoła w zabytkowym kościółku przy Pęksowym Bzysku.










Zakopane - grób Sabały na cmentarzu przy Pęksowym Bzysku. Spoczywa tu wielu zasłużonych Podhalan.










Zakopane - widok na Giewont.









Widok z wyciągu krzesełkowego na Gubałówkę - w dole Zakopane.








Zakopane - widok na kościół na Krzeptówkach.









Zakopane - kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Kościół znajduje się naprzeciw Krzyża na Giewoncie. Rozciaga się z tego miejsca piękny widok na panoramę Tatr. Kościół został zbudowany jako "Votum wdzięczności za uratowane życie Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981r." Głównym projektatntem był inż. arch. Stanisław Tylka z Zakopanego. Dnia 7 czerwca 1997r. w I sobotę miesiąca i liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi do Sanktuarium Fatimskiej Pani na Krzeptówkach przybył Ojciec Święty Jan Paweł II. Sprawował Mszę świętą i konsekrował kościół.




Zakopane - Jaszczurówka - Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kaplica została zbudowana w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza. Otwarto ją w 1908 r. (lata budowy - 1904-1908). Nieopodal wychodzi szlak zielony, który biegnie wzdłuż Olczyskiego Potoku, nieopodal Małego Kopienca (1167.1 m n.p.m.), następnie poprzez Olczyską Polanę aż do Toporowej Cyrhli.






Zakopane - wystawa twórców ludowych w piwnicy Kaplicy na Jaszczurówce, obraz malowany na szkle.

Tatry - "u Bukowiana" - agroturystyka - ul. Sądelska 96 a, 34-531 Murzasichle - tel. 018/20 196 33