Banner

Jak tutaj trafić i dlaczego Murzasichle ?

Mapka

Okolica, odległości

Co oferujemy naszym gościom ?

Ceny / pokoje / zdjęcia

KontaktDlaczego Murzasichle?
Mapka
Okolica, odległości
Co oferujemy gościom
Ceny / pokoje / zdjęcia
Oferta specjalna
Kontakt

Zofia Łukaszczyk
ul. Sądelska 96 a
34-531 Murzasichle

Telefon:
(0 18) 20 196 33

    


    widok na MurzasichleNazwa Murzasichle wywodzi się z połączenia dwóch nazw osiedli: Mur (obecnie osiedle wsi Poronin) oraz Za Sichłą (sichła oznacza podmokły teren lub mokradło, ale także mgły lub opary leżące w dolinie lub nad bagnami, wreszcie - może również oznaczać gliniastą ziemię). Murzasichle leży na wysokości 820-950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Murzasichle jako wieś istnieje od 1630 r. Do wieku XVI na tych terenach rosły lasy i roztaczały się polany, na których okoliczni mieszkańcy wypasali owce. Etymologia nazwy do dziś budzi spory. Istnieją co najmniej dwie wersje co do pochodzenia nazwy Murzasichle. Obecnie powszechnie przyjmuje się, że nazwa jest zapożyczona z rumuńskiego dialektu Wałochów, których osadnictwo rozprzestrzeniało się w XV - XVII wieku, z terenów dzisiejszej Rumunii wzdłuż grzbietu Karpat na zachód, pozostawiając na tych terenach mnóstwo nazw, dzisiaj niezrozumiałych dla nas. Murzasichle to po prostu wieś za jakimś bagnem czy lasem. Istotnie Murzasichle oddzielone jest od Poronina doliną Porońca, w której do dziś spotykamy lasy i torfowiska.

    Dziś duży nacisk kładzie się na turystykę. Gości przyciągają m.in. wspaniałe widoki na Tatry, górski krajobraz, a także pobliskie wyciągi narciarskie, dobrze rozwinięta baza noclegowa z atrakcyjnymi cenami, jak również niewielka odległość jaka dzieli Murzasichle od Zakopanego.

    Trafić do Murzasichla nie jest trudno. W Poroninie wypatrujemy kierunkowskazu na Bukowinę Tatrzańską lub Murzasichle, po czym skręcamy w lewo. Z Poronina do Murzasichle jest około 4 km, więc nasza droga nie będzie długa. Jadąc od Poronina na wysokości przystanku Kosne Hamry skręcamy w prawo i po kilkuset metrach dojeżdżamy do Murzasichle. Miejscowość ta ciągnie się na przestrzeni około 2 km, a od strony Poronina czeka nas stromy podjazd, jako że cała wieś jest położona na zboczu góry (wysokość nad poziom morza waha się tutaj od około 820 do około 920 m). Murzasichle to duża wieś, w której mieszka około 1300 mieszkańców. W sezonie liczba ta wzrasta do co najmniej kilku tysięcy. Jest tu wiele sklepów spożywczych, pizzeria i remiza w której niekiedy organizowane są dyskoteki. Jak już wcześniej mówiliśmy, z Murzasichla jest blisko do Zakopanego, do którego można dojechać licznymi busami. Odległość od stolicy polskich Tatr wynosi około 6 km (do centrum jest kilka kilometrów dalej).

    Dużą zaletą miejcowości jest bardzo rozbudowana baza noclegowa i ceny, które są przeważnie dużo niższe od cen w samym Zakopanem. Jeżeli posiadamy samochód nie powinniśmy się zastanawiać, bo jest to miejsce ze wszech miar godne polecenia i stanowi znakomitą bazę wypadową w Tatry.

Tatry - "u Bukowiana" - agroturystyka - ul. Sądelska 96 a, 34-531 Murzasichle - tel. 018/20 196 33