mazury mazury mazury
emazury.comstrona główna serwisu
strona główna mapy atrakcje regionalne Mazury kontakt
    hotele ( 1 )
    ośrodki wczasowe ( 2 )
    pensjonaty ( 2 )
    kwatery prywatne
    agroturystyka ( 2 )
    domki ( 5 )
    zielone szkoły ( 1 )
    ośrodki kolonijne
    campingi ( 5 )
    pola namiotowe ( 2 )
    sale konferencyjne ( 1 )
 
   Centrum Kultury Filmowej
    Awangarda 2

   Aeroklub Warmińsko-Mazurski
    w Olsztynie

   Urządzenia czyszczące
   Olsztyn - portal miejski
   Urząd Miejski w Olsztynie
   Olsztyn - plan miasta (1)
   Olsztyn - plan miasta (2)
   Olsztyn na łamach Wikipedii
   PKS Olsztyn
   Student.olsztyn.pl
   Olsztyn - pamiątki
   Polskie Radio Olsztyn
   Miejski Ośrodek Kultury
   Teatr im. Stefana Jaracza
   Teatr Lalek w Olsztynie
   Filharmonia w Olsztynie
   Hotele - Olsztyn

  
   Olsztyn na zdjęciach
   Olsztyn - fotoreportaż
   Allenstein dawniej - Olsztyn
    dzisiaj

   Gietrzwałd
    Mazury i żeglarstwo
    Sale konferencyjne
    Przewodnicy turystyczni
    Mazury jakich nie znałeś
    Mazury jesienią i zimą
    Zielone Płuca Polski
    Ciekawostki z regionu
    Znani ludzie i Mazury
    Kanał Ostródzko-Elbląski?
    Stowarzyszenie Sadyba
    Związek Sybiraków Oddział
     w Elblągu


Warmia / Olsztyn - Muzeum Przyrody




Muzeum Przyrody w Olsztynie - siedziba, fot. www.muzeum.olsztyn.pl


Muzeum Przyrody w Olsztynie jest najmłodszym oddziałem Muzeum Warmii i Mazur. Zostało powołane z dniem 1 stycznia 2000 roku. Siedzibą Muzeum Przyrody jest secesyjny pałacyk z końca XIX w. znajdujący się przy ulicy Metalowej 8.

Od 1956 r., funkcjonował Dział Przyrody Muzeum Warmii i Mazur, a gromadzenie zbiorów przyrodniczych rozpoczęto w roku 1951. Zaczątkiem kolekcji były przejęte zbiory poniemieckie: 38 okazów zwierząt - w większości uszkodzonych, 12 skrzyń z 284 eksponatami geologicznymi oraz dobrze zachowany zielnik Hansa Steffena, liczący ok. 460 arkuszy. W ciągu dalszych lat działalności kolekcja szybko powiększała się. Organizowano cieszące się ogromnym zainteresowaniem czasowe wystawy przyrodnicze, przeważnie poza Olsztynem. Przybywające duże gabarytowo eksponaty (np. dermoplastyczne postacie zwierząt, w tym takich ssaków jak: żubr, dzik, wilk) wymagały odpowiednich magazynów, na które nie było miejsca w dotychczasowej siedzibie Działu - w Muzeum Warmii i Mazur. Niestety, nie było też możliwe zorganizowanie stałej ekspozycji przyrodniczej, stąd dość wcześnie zaczęto czynić starania o utworzenie oddzielnego Muzeum Przyrody.

Dopiero w 1982 r. Dział Przyrody otrzymał od władz miasta dwa budynki: eklektyczny pałac z końca XIX w. (w bardzo złym stanie technicznym i wraz z lokatorami) oraz dawną wozownię, która w 1994 r. została przebudowana i wyremontowana. Obecnie mieszczą się w niej magazyny muzealne, biblioteka, jedna z sal edukacyjnych oraz pracownie. Kilkanaście lat później - w 1999 r. - restauracji doczekał się pałac, przeznaczony na wystawy przyrodnicze. Inwestycja ta w całości została zrealizowana ze środków rządu szwedzkiego i współpracującej z województwem warmińsko-mazurskim, położonej na południu Szwecji prowincji Halland, w ramach projektu pilotażowego pt. "Hallandzki model konserwacji zabytków w olsztyńskiem".

Dotychczas w zasobach Muzeum Przyrody zgromadzono ok. 18.900 eksponatów. Są to w większości zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne. Bogata jest kolekcja map, w tym niemieckich z początku XX w., prawie w całości pokrywających polską część dawnych Prus Wschodnich. Spośród zbiorów botanicznych na szczególną uwagę zasługuje zielnik wybitnego botanika niemieckiego - Hansa Steffena, liczący 460 arkuszy. Wśród zbiorów zoologicznych dominuje kolekcja entomologiczna i zbiór kręgowców, głównie ptaków. Muzeum posiada ok. 900 dermoplastycznych postaci ssaków, ptaków, ryb i gadów.

Ważnym elementem funkcjonowania Muzeum Przyrody jest działalność naukowo-badawcza, ściśle powiązana z badaniami przyrodniczymi w terenie. Pracownicy merytoryczni od lat prowadzą badania związane z rozmieszczeniem i monitoringiem wybranych, rzadkich gatunków zwierząt, przede wszystkim ssaków, ptaków i owadów. Prowadzone są badania faunistyczne i ochroniarskie, a ich praktycznym efektem są, między innymi, nowo tworzone rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne i strefy ochrony. Wyniki tych prac publikowane są w czasopismach krajowych i zagranicznych, a także prezentowane na zjazdach i konferencjach naukowych w kraju i za granicą.

__________________________

Źródło informacji:   Muzeum Przyrody w Olsztynie







informacje| mapy| atrakcje regionalne| Mazury | kontakt emazury.com - strona główna

Żuławy, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna

Mazury - hotele| eSolina.pl|Bieszczady| Artnes - malarstwo| Wilkasy - tanie noclegi | Weterynarz |
Biskupiec| Elbląg - hotele| Olsztyn - noclegi| Betolit| Pisz - noclegi|Kętrzyn
Chorwacja| Katalog najlepszych stron www |   noclegi Władysławowo |